Early Morning Harvest News & Updates – January 12, 2016

early morning harvest news letter organic produce, iowa
Hi all,
Last week we sold over 300 dozen eggs! I couldn’t believe how fast they left, the sale eggs were all gone within 2 hours of sending the email, and most of them were gone within that first 30 minutes. A big thank you to everyone who ordered eggs, and sorry to everyone who couldn’t get sale priced eggs.

A customer made a request for a polenta recipe, we posted several on our website, here is the most basic polenta recipe.
Basic Polenta:
2 cups milk
2 teaspoons kosher salt
1¼ cups medium-grind cornmeal
⅓ cup unsalted butter
1½ cups freshly grated Parmesan cheese

In a large pot, bring 4 cups of water, the milk, and salt to a boil over medium-high heat. Reduce the heat to medium-low and slowly whisk in the cornmeal. Cook, whisking constantly, for about 3 minutes to prevent lumps.

Continue to cook for about 20 minutes, stirring often with a wooden spoon. The mixture should bubble every so often but not boil. After 20 minutes, whisk in the butter and cheese, stirring until melted and fully incorporated.

Things are getting a little thin in the greenhouse, lettuce is looking good and the tomatoes still have flowers, just not nearly as many as in the summer.

Aquaponics:

Red and green lettuce mix (family size 1/2lb) $4.50
Red and green lettuce mix (personal size 1/3lb) $3.00
Kale, Blue Dwarf $3.00/bunch (1/3lb)
Juliet tomatoes $3/pound (mini Romas, look like a grape tomato most of the time)
Cherry Tomatoes $4/pint
Carrots $3/pound (a pound or two available, small but sweet)
Swiss chard, rainbow variety $3/pound
Cabbage $3/head

Herbs:

Fresh herbs are sold in 3/4oz packages.
Rosemary $4
Dried Basil $6 /.4oz jar
Dried Sage $6 /.4oz jar
Dried Rosemary $6/ .4oz jar

Eggs:

Extra large $4.25/dozen
Large $4.15dozen
Medium $4.00/dozen
Small $3.75/dozen

Honey:

1lb jar of clover honey $6.50
1lb jar of buckwheat honey $7.25
3lb jar of clover honey $16.00
3lb jar of buckwheat honey $18.00

Meat:

Ground beef $6.50/pound
Live Tilapia $2.00/pound – call ahead
Whole, frozen Broilers $3/pound.

Early Morning Harvest’s Kitchen Creations:

Cherry pecan Granola (half pound) $5
Cherry pecan Granola (full pound) $10
Corn bread mix (makes a 9 X 13 pan) $7.50

William and Mary Gardens:

located up in Boone
Garlic. $6/pound (large cloved, easy peeling, very long storage life)

Zaza’s pastas:

Made in New Liberty, Iowa using our general purpose flour. (8oz)
Seasonal flavor: Chestnut Nutmeg $5
Pumpkin (fettuccine) $5
Garlic-Chive (fettuccine) $5
Lemon-Thyme (fettuccine) $5
Cracked Black Pepper (fettuccine) $5
Spinach (fettuccine) $5
Tomato-Basil (fettuccine) $5
Herbed (Fettuccine) $5
Beet (pappardelle) $5
Whole Wheat (pappardelle) $5

HOQ restaurant:

On east 5th street, Des Moines. (Naan bread is made with our stone ground bread flour)
Naan bread – package of 5 for $5

Backyard flavors:

Located in Maxwell, Iowa.
Salsa, medium heat $5/jar
Salsa, Hot $5/jar
Sweet pickled jalapenos $5/jar
Peach salsa $5/jar
Corn Relish $5/jar
Bacon Horseradish Dip Mix $4 (Their number one seller on Iowa Food Coop)
Cucumber Dill Dip Mix $4
Cheesy Cheddar Dip Mix $4
Southwest Dip Mix $4
Veggie Dip Mix $4

John 15 vineyard:

Located in Scranton, Iowa.
Bluebell grape jelly $5
Fredonia grape jelly $5
Concord Grape Jelly $5

Real salt:

Natures First Sea Salt $7

Certified Organic, Non-GMO, stone ground flour: Milled right here at Early Morning Harvest. We grow our own corn, rye, buckwheat, oats and most of our own wheat.

Wheat:

General Purpose Flour (White) $6.10 (4lbs)
Pastry Flour (White) $6.10 (4lbs)
Bread Flour (White) $6.10 (4lbs)
Whole Wheat Flour $5.75 (4lbs)
Whole Wheat Bread Flour $5.75 (4lbs)
Whole Wheat Pastry Flour $5.75 (4lbs)
25lbs white $35.91
25lbs whole wheat $33.80
Cereals: 1.5lb bags, bran comes in a 1lb bag
Wheat Cereal $3.05
Two Grain Cereal $3.05
Early Cereal $3.05
Wheat Bran $1.35

Corn:

Corn Flour $5.45 (3.5lbs. not commonly ordered so we ask for a weeks notice)
Corn Meal $6.20 (4lbs)
Corn Polenta (large grits) $7.45 (4lbs)
Corn Grits $7.45 (4lbs)
(25lbs) corn flour and corn meal $36.76
(25lbs) corn grits and polenta $44.36

Rye Flour:

Rye Flour $2.35 (1.5lbs)
Rye Flour $5.85 (3.75lbs)
(25lbs) Rye Flour $36.76

Buckwheat Flour:

Buckwheat Flour $2.35 (1.5lbs)
Buckwheat Flour $5.85 (3.75lbs)
(25lbs) Buckwheat Flour $36.76

Oat Flour:

Oat Flour $2.21 (1.4lbs)
Oat Flour $5.54 (3.4lbs)
(25lbs) Oat Flour $38.75

Oatmeal Porage:

Oatmeal Porage $2.82 (1.5lbs)
Oatmeal Porage $6.58 (3.5lbs)
(25lbs) Oatmeal Porage $46.50


Directions for pick up and ordering:

  1. Contact us by email, our Contact Page, or phone to be added to our email list. Call 641-757-2620, or email: [email protected]. There is NO obligation to order after signing up.
  2. Read our Tuesday afternoon email and decide which items you want to purchase, send us an email with your order.
  3. We’ll send you a confirmation email saying what items we were able to fill and what the total will be.
  4. We’ll meet you at your decided pick up location.
  5. Pay when you pick up.
  6. Wait until next week’s email.
  7. Tell others about Early Morning Harvest!